10 rahatarkuse nõuannet noortele

Rahatarkus ehk finantskirjaoskus on tänapäeval sama vajalik kui kirjutamine, arvutamine, iseseisev riidessepanek ja elementaarsed oskused suhtlemiseks. Rahatarkus on teadmiste, hoiakute ja käitumiste kogum, mis tagab rahaasjades arukate otsuste tegemise. Rahatarkus on näiteks oskus koostada eelarvet, teadmised investeerimise põhitõdedest ning säästev ja vastutustundlik hoiak raha suhtes.

Nii nagu treeningu alustamisega, on ka rahatarkuse omandamise puhul kõige keerulisem just esimene samm. Proovi neid kümmet lihtsat nippi, mille abil saada rahatargemaks.

1. Pane kirja oma eesmärgid

Kui Sul on eesmärk silme ees, on säästa palju lihtsam kui lihtsalt igaks juhuks raha kõrvale panna. Eesmärgid peavad olema selged, mõõdetavad, isiklikult olulised ja ajaliselt piiritletud. Näiteks: „Panen iga kuu alguses 20 eurot kõrvale, et aprilliks oleks kogunenud 200 eurot Berliini reisiks.“ Paljud aga ütlevad lihtsalt iseendale, et „proovin kulutada vähem“, kuid see lubadus kipub juba paari päevaga ununema.

2. Hoia oma kulutustel silma peal

Eelarve annab hea ülevaate sissetulekutest ja väljaminekutest ning aitab kulud kontrolli all hoida. Kas midagi jääb üle või lähed miinusesse? Kas saaksid midagi säästa või jääb koguni puudu? Kui tead täpselt, millele raha kulub, on kokkuhoiuvõimalusi hõlpsam leida.

Et mõista, mille peale raha kulub, oleks hea laadida alla rakendus, mis võimaldab kiirelt ja mugavalt märkida üles oma kulutused. Näiteks mobiilipank võimaldab oma rahaasjadel reaalajas silma peal hoida. Proovida võiks ka selliseid äppe nagu You Need A Budget, Monefy, või Wally, kuhu saad sisestada oma jooksvad kulutused. See aitab sul paremini näha, mille arvelt võiksid kokku hoida.

3. Kõik algab mõtlemisest!

Proovi alati lähtuda lihtsast põhimõttest – kuluta seda, mis jääb üle säästmisest, mitte ära säästa seda, mis jääb üle kulutamisest. Kui soovid tulevikus hakata ka investeerima, siis pea meeles, et investeerimisele eelneb alati säästmine. Investeerimisega pole võimalik alustada, kui Sa ei suuda esmalt selleks vajalikku raha kõrvale panna.

4. Alusta väikestest summadest

Vastupidiselt levinud eksiarvamusele, et säästa suudavad vaid väga suure sissetulekuga inimesed, piisab säästmisega alustamiseks vähesest – kümnest-paarikümnest eurost kuus –, millest koguneb näiteks aastaga juba täiesti arvestatav summa. Säästmise juures on kõige tähtsam järjekindlus, seega tekita endale regulaarne harjumus raha kõrvale panna. Ideaalis võiksid oma kuusissetulekust säästa 5–10%.

Loe edasi: https://kukkur.swedbank.ee/rahakott/10-rahatarkuse-nouannet-noortele

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga